Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 rad, co dělat, aby se pejsek nenudil
Pixabay
Domácnost / Mazlíčci

5 rad, co dělat, aby se pejsek nenudil

datum: 12. 3. 2019 16:00 autor: -an-
Občas je nutné nechat psa o samotě doma. Samotu sice zvládne, ale nemá rád osamocení. Je dobré ho umět zabavit, aby se mu ukrátilo čekání.

Pokud psa necháváte doma pravidelně, tak by neměl být sám déle než 6 – 7 hodin. Dobré je pak chodit domu ve stejný čas. Zvíře bude instinktivně samotu snášet lépe a naučí se, kdy má čekat váš návrat.

  1. Aktivita Zůstává-li pes doma sám, tak trochu prodlužte ranní vycházku. Pejska aktivně vyvenčete a pořádně ho utahejte. Ideální doba je 20 – 30 minut. „Pokud psovi plánujete dát ještě krmivo či pamlsky k zabavení, je dobré si odchod naplánovat tak, abyste odešli až půl hodiny poté, co jste se vrátili z venčení. Jíst těsně po aktivitě může vést k zažívacím problémům, či ve vážnějších případech i k nebezpečné torzi žaludku. Z výchovného i ekonomického hlediska je také optimální nechávat psovi takovou porci krmiva, kterou sní a nezůstanou zbytky. Toto hlavně v případě, že do krmiva přidáváte například konzervu. Během dne, především v teplém počasí, by se mohla zkazit,“ říká odborník na výživu psů Martin Pučálka. Před tím, než odejdete do práce, se se psem nelučte, aby neměl pocit, že se děje něco „nenormálního“. To samé platí i o příchodu domů.
  2. Volnost Je-li pes doma sám, tak mu určitě i psychicky prospěje, pokud ho nenecháte zavřeného v jedné temné místnosti (např. předsíň). Samozřejmě jestli vám to byt či dům dovoluje. Nezavírejte všechny dveře a nechte mu co nejvíce prostoru na toulání. Pejsek pak nebude mít pocit, že je uvězněn. Samozřejmě všechny skříně či zásuvky s cennými věcmi dobře zabezpečte. Nechte také rozhrnuté závěsy či mírně pootevřené okno. Čerstvý vzduch a denní světlo pomáhá zvedat náladu nejen lidem, ale i psům. Ideální je umožnit pejskovi koukat z okna. Je to dobrý způsob, jak zvíře uklidnit, zabavit, a zároveň mu tak dát pocit bezpečí.
  3. Hračky Hračky zabaví jak děti, tak i psy. Nejlepší je hračky často obměňovat. Nemusíte každý den kupovat nové. Stačí střídat několik hraček vždy v intervalu pár dní. Pro pejska pak budou jako nové. Kousací hračky jsou i dobrou prevencí proti ničení nábytku neposednými a znuděnými pejsky. Materiál hraček by měl být pevný a pružný.
  4. Pamlsky Před tím než odejdete do práce je dobré pejska zabavit a odvést jeho pozornost vhodně zvoleným pamlskem. Ideální jsou tvrdší pamlsky, které trvá déle sníst, a pes se tak při jejich konzumaci zabaví. Takže zatímco pes má „plné tlapky práce“, vy můžete v klidu nepozorovaně odejít. Vhodné jsou také plnící míčky, do kterých můžete ukrývat pamlsky. Pes se na dlouhou dobu zabaví jejich vyndáváním. Psi milují „čenichání“, jejich lovecký instinkt můžete podpořit tak, že po bytě v jejich dosahu schováte pamlsky. Pes se může zabavit jejich hledáním, zatímco jste pryč. 
  5. Televize Ticho u psů může zvyšovat separační úzkost a osamění. Navíc v tichu pak může jakýkoliv nečekaný zvuk zvenčí přimět psy štěkat. Nechte proto doma puštěnou televizi nebo rádio. Pejsci nebudou mít pocit, že jsou tak sami, a zároveň se i více uvolní. Existují i přímo programy, které jsou určeny pro psy a jednoduše a bezplatně se dají najít na internetu.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Mlsná jako kočka!

Mlsná jako kočka!

Autor: -vls-, Datum: 6. 2. 2021 11:00

Ať už si kočku pořizujete anebo ji doma máte, měli byste se zajímat o její krmivo. Tak jako u sebe…

5 rad: Co dělat, aby byl pejsek v zimě zdravý?

5 rad: Co dělat, aby byl pejsek v zimě zdravý?

Autor: -vls-, Datum: 23. 1. 2021 11:00

Psi totiž potřebují pohyb a kromě pravidelného venčení s nimi navíc můžete v zimě podniknout i…

5 rad, na co se připravit před pořízením štěněte

5 rad, na co se připravit před pořízením štěněte

Autor: -vls-, Datum: 13. 1. 2021 15:00

Štěňátka jsou neodolatelná, ale jejich pořízení vyžaduje časovou náročnost a vysokou míru nasazení…

Jak zastavit zbytečné línání psů

Jak zastavit zbytečné línání psů

Autor: -vls-, Datum: 7. 1. 2021 15:00

Máte pocit, že váš chlupáč začal více línat anebo bývá častěji nastydlý?

Vánoce se psem nebo pod psa?

Vánoce se psem nebo pod psa?

Autor: -vls-, Datum: 8. 12. 2020 15:00

Pokud máte psa a chcete mu dopřát taky kousek výjimečné vánoční pohody, udělejte to jinak než…

7 rad, jak pečovat o pejska v zimě

7 rad, jak pečovat o pejska v zimě

Autor: -vls-, Datum: 20. 11. 2020 15:00

Zima bývá často náročnější nejen pro lidi, ale i pro pejsky, protože počasí může být nevyzpytatelné…

5 rad, jak správně krmit kočku

5 rad, jak správně krmit kočku

Autor: -vls-, Datum: 7. 11. 2020 11:00

Kočky jsou na rozdíl od psů ve stravě velmi vybíravé. A proč by taky nebyly. Vždyť kočka má až 500…

5 rad, jak správně skladovat granule pro psa

5 rad, jak správně skladovat granule pro psa

Autor: -vls-, Datum: 28. 10. 2020 10:00

Jednou z důležitých, ale často velmi přehlížených věcí při výživě psa, je skladování granulí.…