Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 nejčastějších stravovacích chyb u psů a koček
freepik.com
Domácnost / Mazlíčci

5 nejčastějších stravovacích chyb u psů a koček

datum: 14. 8. 2020 15:00 autor: -vls-
Přestože pro většinu z nás jsou chlupatí přátelé jsou plnohodnotnými členy domácnosti, rozhodně není dobré se s nimi dělit o večeři.

Mnozí majitelé se nesprávně domnívají, že mohou jejich mazlíčci jíst stejnou stravu jako oni. To však rozhodně není pravda. Každé zvíře má odlišné metabolické procesy a pro mnohé z nich může být naše strava toxická. Proto dbejte na to, co jim každý den dáváte do misky. 

Víte, jakých prohřešků se majitelé chlupáčů nejčastěji dopouštějí? 

  1. Nepravidelný režim a překrmování Zvířata se doporučuje krmit ve stejných časových intervalech. Podporuje to správnou funkci metabolismu. Ideální režim závisí na velikosti a rasy. Obecně se doporučuje krmit psy dvakrát denně. Kočkám vyhovuje častější krmení v menších porcích. U psů je také důležité nekrmit je těsně před procházkou, protože hrozí nebezpečí torze (přetočení) žaludku. Nesprávné dávkování může vést k extrémnímu hubnutí aktivních zvířat, nebo naopak k obezitě při méně aktivních jedincích. Zvířata žijící v bytě mají sníženou pohyblivost, a právě u nich musí být jejich majitel obezřetný. Správnou regulací krmiva a dodržováním doporučených dávek předejdete vzniku obezity. Ta je v současnosti častým problémem nejen u nás lidí, ale stále více se s ní setkáváme i u zvířat.
  2. Nedostatek vody Přístup k čerstvé vodě je rozhodující, a proto ji vyměňujte každý den. Potřeba vody u psů či koček je ovlivněna různými faktory. Pes dokáže svého majitele upozornit na prázdnou misku, ale u koček je to složitější. Je třeba si uvědomit, že kočky obecně málo pijí. Pouze suchá strava pro ně může být stresující, proto je dobré granule občas navlhčit vodou. Tato forma stravy se však mnohým kočkám nemusí zamlouvat. Pak je lepší sáhnout po konzervách, které zajistí určitou část z příjmu tekutin. Nedostatečný pitný režim může způsobit močové kameny, které jsou u koček velkým problémem.
  3. Nevyvážené složení krmiva Klíčem ke správné výživě je vyvážená kombinace tuků, sacharidů, minerálů, proteinů a vitaminů. Je jen na vás, jakou formu krmiva si vyberete. Někteří majitelé nedají dopustit na granule, jiní svým čtyřnohým kamarádům denně připravují maso z konzervy smíchané například s rýží. Suché krmivo je vytvořeno tak, aby zajistilo potřebné množství všech nezbytných složek. Proto je nejčastější volbou všech majitelů. Pokud se rozhodnete pro vašeho miláčka připravovat vařenou stravu, či dokonce syrovou BARF stravu (Biologically appropriate Raw Foods), musíte dbát na to, aby nedošlo ke zdravotním problémům v důsledku nedostatku některých vitaminů a minerálů.
  4. Nezohledňování věku a kondice zvířete Na rozdíl od zvířecího seniora, štěně či kotě má vyšší nároky na kalorickou hodnotu nebo obsah vápníku. Proto bychom na správné složení jídelníčku měli dohlížet již od raného věku zvířete a stravu postupně přizpůsobovat. Kromě věku je třeba zohlednit i jeho zdravotní stav. Alergie či nejrůznější intolerance nejsou pouze lidským problémem. Některé látky v krmivu dokážou způsobit trávicí nebo kožní problémy. Alergické reakce se na rozdíl od lidí projevují postupem času. V takových případech je třeba sáhnout po speciálních krmivech, které nebudou způsobovat žádné vedlejší účinky.
  5. Přemíra pamlsků Na trhu najdete velké množství různých dobrot určených pro domácí mazlíčky. Je třeba mít na paměti, že pamlsky nejsou komplexní stravou a jejich nadměrný příjem může způsobit obezitu a další zdravotní problémy. Správným výběrem však můžeme předejít možným zdravotním komplikacím. Lidské „dobroty“ by jednoznačně neměly být formou odměny! Vhodnou volbou jsou například sušená masa. Jsou vhodné i pro alergiky, protože můžete zvolit ten druh, který vašemu zvířeti nezpůsobuje žádné potíže. Pokud máte čas, speciální sušenky můžete upéct přímo doma. Budete přesně vědět, co obsahují, a proto mohou být zdravější volbou než pamlsky z obchodů.
Náš tip

V obchodech i specializovaných prodejnách najdete širokou nabídku krmina pro pejsky i kočky. Novinkou na trhu je například značka Finevo, která je k dostání v Hornbachu. V každém případě vždy pečlivě vybírejte, zajímejte se o složení a poraďte se případně i s veterinářem. 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Králíček je živý plyšák

Králíček je živý plyšák

Autor: Jitka Vlasáková, Datum: 26. 9. 2020 11:00
6 rad, jak se starat o pejska s chřipkou

6 rad, jak se starat o pejska s chřipkou

Autor: -vls-, Datum: 15. 9. 2020 12:50
7 rad při výběru a pořízení štěněte

7 rad při výběru a pořízení štěněte

Autor: -vls-, Datum: 2. 9. 2020 10:00
Víte, že je dnes Mezinárodní den psů?

Víte, že je dnes Mezinárodní den psů?

Autor: -vls-, Datum: 26. 8. 2020 10:00
Tip šéfredaktorky

Cesta do hlubin robotovy duše

7. 9. 2020 10:00 autor -red-