Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Domácí vodní ráj
Hornbach
Domácnost

Domácí vodní ráj

datum: 30. 12. 2018 11:34 autor: -vls-
8 rad pro začínající akvaristy

Pomocí akvária lze v obývacím pokoji vytvořit malý ekosystém s tropickými rostlinami a rybičkami. Pokud jste se rozhodli pořídit domácí akvárium, máme pro vás užitečné tipy, jak začít. A vy se tak můžete ponořit do světa akvaristiky.

  1. Velikost akvária Ryby musí mít takové podmínky, aby se jim hezky žilo, a to v malém akváriu moc nejde. V tomto případě platí rada „čím větší, tím lepší“ a při výběru sáhněte minimálně po 60 litrovém akváriu. Velká akvária přináší kromě spokojeného života rybiček i velké možnosti ve výbavě interiéru. „Trendem posledních let jsou malá akvária, tzv. nano akvária, ta jsou na trhu k dispozici se šířkou již 20 cm. Jsou ale vhodná pouze pro živočichy žijící na dně, jako jsou krevetky, raci a šneci,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zoo v projektových marketech Hornbach.
  2. Vhodné místo Výběr místa, kam se akvárium umístí, je důležitý. Pozorně zkontrolujte, zda na ně nesvítí přímé slunce a panujete zde klid, a pokud akvárium umístíte na stolek nebo skříňku, ujistěte se, zda ho dlouhodobě unese.
  3. Ideální tvar Tvar akvária záleží především na vkusu. Kromě nejoblíbenějších pravoúhlých akvárií existují ještě pěti- a šestihranné tvary, stěnová, sloupová anebo panoramatická s vypouklou stěnou. Zajímavé tvary jsou na pohled poutavé, ale omezují volnost pohybu ryb a poskytují jim velmi málo či dokonce žádná zákoutí. Klasická pravoúhlá akvária jsou navíc jednodušší na čištění.
  4. Správný písek Na tom, čím se akvárium „vystele“, možná záleží více, než tušíte. V případě použití nevhodného materiálu rostliny ani rybičky nebudou spokojené. Na vině bude s největší pravděpodobností vápník. Ten by totiž kvalitní výstelka dna obsahovat neměla. Před tím, než vložíte výstelku do akvária, proveďte octový test, který v ní odhalí vápník. Je to jednoduché: písek nebo štěrk vložte do octové vody a pozorujte, zda začne šumět. Pokud začne, poohlédněte se po jiném produktu.
  5. Další vybavení Pořízením akvária to nekončí. Aby se v něm dařilo všem živočichům, je potřeba si pořídit další důležité vybavení – osvětlení, topné těleso, teploměr a filtr vody. Akvarijní osvětlení zajistí dostatek světla, které potřebují nejen rybky, ale především rostliny. Do akvária jsou vhodné podlouhlé zářivky, které zaručí příjemné světlo i zdravý růst rostlin. Teploměr poslouží pro kontrolu teploty, jaká aktuálně v akváriu panuje. Musí se jednat o teploměr určený speciálně pro akvária. Na topném tělesu s termostatem se jednoduše nastaví, jaké teploty je potřeba v akváriu dosáhnout. Při nákupu sledujte, jak velkou nádrž je těleso schopné vytopit, mělo by to být uvedeno na každém akvarijním topení. Kvalitní filtr je naprostou nutností, zajistí totiž čistou vodu v akváriu. Lepší je vybírat z venkovních filtrů, mnohem lépe se udržují a v akváriu nepřekáží. Jak velký by měl být, se řídí podle jednoduchého pravidla: Objem filtru by měl obsahovat zhruba 5 % vody v nádrži. A to ještě není všechno – hodit se také bude odkalovací zvon s hadičkou, stěrka na řasy a síťka.
  6. Vodní rostliny Rostliny jsou nezbytnou součástí akvária, vypadají hezky a prospívají rybám, které zde žijí. Před samotným nákupem získejte dostatek inspirace, abyste zjistili, co přesně se vám líbí. Tu získáte projitím webů, časopisů nebo sociálních sítí o akvaristice. Vypište si názvy rostlin, které se vám zalíbí, potom musíte zjistit, jaké podmínky pro život tyto rostliny potřebují. Nákup je ideální prokonzultovat s odborným personálem nebo si pečlivě prostudovat nabídku na internetu, vždy sledujte, zda se o rostliny dokážete postarat.
  7. Dekorace Možností akvarijních dekorací existuje celá řada a výběr tak záleží jen na fantazii. Jedná se například o zadní stěnu s fotografií, štěrk, skalky nebo nejrůznější dřevěné prvky. Dnes se nabízí nesčetné možnosti, od klasických jeskyní, kořenů nebo kamenů, až po neobyčejně dekorativní prvky, jako jsou vraky lodí, lebky, a spongebob figurky. Vytvořit si tak svůj vlastní fascinující podvodní svět je snadné. Všechny dekorativní prvky před umístěním do akvária důkladně umyjte. V žádném případě nepoužívejte jako akvarijní dekoraci vápenatý písek a ani předměty, ze kterých by se mohla odlupovat barva.
  8. „Obyvatelé“ Konečně přichází na řadu to hlavní – samotné osazenstvo akvária. Mohou v něm nalézt domov nejen ryby, ale také například šneci a krevety. Důležité je, aby v akváriu nebylo „přerybněno“, proto dodržujte známé pravidlo, že každá mírumilovná ryba by měla mít na 1 cm své tělesné velikosti 2 – 3 litry vody v akváriu. Pak už vás čeká jen výběr vhodných druhů. Všeobecně platí, že ryby, které jsou chovány ve společném akváriu, musí být stejně náročné na světlo, teplotu a vlastnosti vody. Pro začátečníky se doporučují například paví očka nebo tetry neonové.

Další články z rubriky

7 rad, jak připravit chalupu na zimu

7 rad, jak připravit chalupu na zimu

Autor: -an-, Datum: 20. 9. 2019 15:00
Živá voda existuje!

Živá voda existuje!

Autor: -an-, Datum: 31. 8. 2019 12:17
Honeybush – čaj, který není čaj

Honeybush – čaj, který není čaj

Autor: -an-, Datum: 29. 8. 2019 10:00
Tip šéfredaktorky

Princezna Diana (†36): Byla její smrt „jen“ nešťastnou náhodou?

31. 8. 2019 0:05 autor Jana Vavřinová