Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Tradiční valašská vánočka
lanterna.cz
Domácnost / České recepty

Tradiční valašská vánočka

datum: 20. 11. 2018 14:21 autor: -zl-
Vánočka u nás nemůže chybět na žádném vánočním stole. Už jen její název vypovídá o tom, že se má připravovat právě na tyto svátky. Vyzkoušejte ji podle tradičního valašského receptu!

„Na Valašsku nechyběla ani na stolech těch nejchudších a váže se k ní řada tradic. Připomínat má Ježíška v peřince a původně ji hospodyně pekly v noci z 23. na 24. prosince, tedy na Štědrý den. Do těsta často přidávaly peníz, a kdo z rodiny jej ve své vánočce našel, ten měl být nadcházející rok nejen bohatý, ale také štědrý a zdravý,“ říká pekařka a cukrářka Pavla Stoklasová z Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích, která recept připravila. 

Budeme potřebovat (na 1 vánočku):

500 g hladké mouky

385 g másla

180 g mletého cukru

3 vejce

40 g vanilkového cukru

35 g droždí

250 ml mléka

špetku soli

citronovou kůru

rozinky (nejlépe namočené v rumu, ale pozor, mohou těsto „zašednout“)

vlašské ořechy (nasekané)

mandle (plátky)

1 dcl rumu

Jak na to:

„Na vánočku si rozhodně nakupte kvalitní suroviny, opravdu se na nich nevyplatí šetřit. Myslete také na to, že je dobré nechat suroviny, které se skladují v lednici, nějaký čas před pečením aklimatizovat třeba na kuchyňské lince, aby získaly pokojovou teplotu,“ říká Pavla Stoklasová

Nejprve si připravíme kvásek, a to tak, že droždí rozdrobíme do větší misky a přilejeme cca 100 ml vlažného mléka – pozor: ne horkého! Přidáme lžíci cukru a mouky, vše promícháme a počkáme pár minut, až kvásek vzejde.

Do velké mísy nasypeme mouku (prosátou a zbavenou nečistot), zbytek mletého cukru, špetku soli, dva žloutky, 135 g změklého másla, vzešlý kvásek a zbylé mléko.

Těsto vypracujeme pomocí vařečky, aby se pěkně odlepovalo od stěn mísy. Chvíli to trvá, ale rozhodně se vyplatí dát si s vypracováním těsta práci.

Do vypracovaného těsta na závěr přidáme ostatní suroviny – rozinky, citronovou kůru, vlašské ořechy, a pokud chceme mít vánočku skutečně bohatou, můžeme přidat i nastrouhanou pomerančovou kůru.

Hotové těsto necháme cca 20 minut odpočinout, až vykyne.

Těsto rozdělíme na 6 bochánků a necháme je ještě chvíli podkynout.

Z bochánků vyválíme stejně dlouhé prameny, položíme je pěkně vedle sebe a začneme plést. Vždy svrchu dolů zleva doprava až k tomu poslednímu – jinak se prameny vytahují a mění délku. Vánočku přeneseme na plech, potřeme ji rozšlehaným vajíčkem a posypeme plátky mandlí.

Vánočku ještě necháme cca jednu hodinu nakynout a pak pečeme při 165 °C přibližně 25 minut.

Rada Pavly Stoklasové: Po upečení vánočku ještě potřeme směsí ze zbylých surovin (250 g másla, 1 dcl rumu, 30 gramů vanilkového cukru a 100 gramů mletého cukru), necháme ji úplně vychladnout a můžeme porcovat.


Rádi vaříte a pečete a chcete i ostatním prozadit rodinný recept? Recept + fotku posílejte na redakce@casjenprome.cz. Za každý recept s fotkou, který uveřejníme, pošleme hezkou knihu receptů jako dárek!

Další články z rubriky

Bramborový guláš

Bramborový guláš

Autor: -ket-, Datum: 21. 11. 2019 15:00
Medový perníkový adventní kalendář

Medový perníkový adventní kalendář

Autor: -gul-, Datum: 20. 11. 2019 10:00
Perníčky s fondánovou polevou

Perníčky s fondánovou polevou

Autor: -red-, Datum: 17. 11. 2019 11:00
Křehké máslové tyčinky

Křehké máslové tyčinky

Autor: -gul-, Datum: 12. 11. 2019 10:00